„Nem tudom, fogok-e még újra járni” – tolószékbe került az angol labdarúgás jól ismert alakja

A Premier League történetének emblematikus figuráját öt hónapig kezelték kórházban, és még most is nagyon messze van attól, hogy teljes életet éljen.

Az alapvető jogok biztosa szerint sérti az egyenlő bánásmód követelményét, hogy a betegszállító szolgáltatók a mozgásában korlátozott beteggel csupán a könnyű szerkezetű, összecsukható kerekesszéket szállítják el, az elektromos kerekesszéket nem. Ezért az ombudsman azt kéri az emberi erőforrások miniszterétől, hogy fontolja meg a szabályozás módosítását – közölte Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.
Székely László ombudsman A Társaság a Szabadságjogokért civil szervezet beadványát megvizsgálva úgy vélte: megnehezíti az érintettek egészségügyi ellátáshoz való egyenlő esélyű hozzáférését, szemben áll az önrendelkezés szabadságával, sérti az egyenlő bánásmód követelményét és a fogyatékossággal élő emberek kiemelt védelmének állami, valamint nemzetközi kötelezettségét az, hogy a betegszállítók az elektromos kerekesszéket nem szállítják el a beteggel.
Az alapvető jogok biztosa kifejtette: a kerekesszék az érintett mozgássérült ember helyváltoztatáshoz való jogának érvényesülését, ezáltal az önrendelkezés szabadságát, az önálló, illetve önállóbb életvitel megélését hivatott biztosítani.
A közlemény szerint az alapvető jogok biztosa a Mozgássérültek Egyesületének Országos Szövetségétől azt az információt kapta, hogy a jelenleg hatályos jogi szabályozás alapján a betegszállítók nem kötelesek az elektromos kerekesszékeket elszállítani.
A szociális ügyekért és a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az ombudsman kérdéseire küldött válaszában fontosnak tartotta, hogy az elektromos kerekesszéket használó, súlyosan mozgáskorlátozott emberek érdeke és emberi méltósága ne sérüljön a betegszállítás során, ezért indokoltnak tartotta a betegszállítás szabályozásának felülvizsgálatára irányuló kezdeményezést az egészségügyi és a szociális ágazat együttműködésével.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szerint az egészségügyért felelős államtitkár az elektromos kerekesszékek használatának jelentős növekedése miatt ugyancsak egyetértett azzal, hogy szükséges lehet a jogszabály felülvizsgálata, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az esetleges jogszabály-módosítás jelentős anyagi kihívás elé állítaná a betegszállító szolgáltatókat, és az esetleges pénzügyi források hiánya számos szolgáltatót lehetetlenítene el, ami a betegszállítás ellátását is veszélyeztetné.
Székely László ombudsman ennek alapján az emberi erőforrások miniszterét kérte fel, hogy az egészségügyért felelős államtitkárság bevonásával fontolja meg a betegszállítás szabályozásának módosítását, és mérje fel, milyen pénzügyi és infrastrukturális feltételek szükségesek ahhoz, hogy valamennyi típusú kerekesszék szállítható legyen a betegszállító járművekben.
(MTI)